Kas yra url?


Žmonės dažnai naudoja įvairius terminus internete. Neabejotinai ne kartą teko girdėti vieną iš jų – URL. Jei kilo klausimas, kas yra tas URL, tai leiskite paaiškinti.

Šiame straipsnyje bus labai paprastai atsakyta į klausimą “kas yra url“. Ir, žinoma, pasigilinsime į tris svarbiausias URL struktūros dalis. Informacija gali būti naudinga, jeigu planuojate kurti ar jau turite susikūrę savo interneto svetainę.

Kas yra svetainės adresas URL?

URL – tai trumpinys, kurį sudaro trys žodžiai „Uniform Resource Locator”. Paprasčiausia šios santrumpos reikšmė – svetainės, failo ar puslapio nuoroda internete. Visos nuorodos yra sudarytos iš kelių dalių ir tai, kaip jas naudosite, gali turėti įtakos jūsų svetainės saugumui bei SEO.

Jeigu į naršyklės nuorodos laukelį įvesite patikimi.lt/kas-yra-url/ – būsite nukreipti į konkretų straipsnį, tačiau jeigu naudosite tik domeno pavadinimą, būsite nukreipti į pradinį puslapį  patikimi.lt.

Dauguma žmonių neatkreipia dėmesio ir net nebando įsiminti nuorodų URL, nebent jos nukreipia į mėgstamas interneto svetaines. Jeigu planuojate kurti svetainę ar jau ją turite, patarčiau įsiminti kelis dalykus.

Kas yra URL?

Per šias tris dalis suprasite tai, kas svarbiausia apie nuorodas ir iš ko jos susideda. Atsakysime į šį klausimą labai detaliai ir naudingai. Paprasti dalykai, kurių dauguma svetainių savininkų iki galo nesupranta. Ar teko matyti straipsnį, kurio nuoroda yra sudaryta iš dvidešimties žodžių? Kaip tokį kratinį įvesti antrą kartą?

Protokolas

Turbūt teko matyti, jog vienos svetainės prasideda HTTPS, o kitos HTTP. Tai reiškia, kad svetainė turi SSL sertifikatą ir yra saugi (HTTPS). Ši dalis yra labai svarbi, nes naršant nesaugiose interneto svetainėse, galite būti apvogti. Protokolas pasako jūsų interneto naršyklei, kaip susijungti su svetainės serveriu.

Pavyzdžiui, sėdint kavinėje ir naršant internete,  į nesaugią svetainę suvedus banko kortelės duomenis, žmogus, kuris turėjo priėjimą prie to paties WIFI (belaidžio interneto), nesunkiai gali pasisavinti jūsų pateiktus duomenis.

Visada įvedant slaptažodžius ar kortelės duomenis, pasitikrinkite, ar svetainė turi SSL sertifikatą. Tai atskleidžia spynelė, esanti prie svetainės URL:

Jeigu norite sužinoti kaip įdiegti SSL sertifikatą į savo interneto svetainę, turime tam parengę straipsnį.

Domeno pavadinimas

Kita URL sudedamoji dalis yra domenas. Tai turbūt svarbiausia dalis, nes ją geriausiai ir greičiausiai įsimename. Žemiau pateiktas paveikslėlis, kad būtų aiškiau, kas yra domenas.

Domenas yra sudarytas iš dviejų dalių. Tai yra interneto svetainės pavadinimas ir galūnė – TLD (Top Level Domain). Populiariausias galūnes tikriausiai žinote – .lt, .com, .co.uk… Galūnių yra daugybė ir nuolat atsiranda naujų.

Kai norite nusipirkti naują domeną, neskubėkite ir apgalvokite jo pavadinimą. Jis turėtų būti unikalus ir lengvai įsimenamas. Domeną galite  užsiregistruoti čia. Dar gausite 20% nuolaidą. Prieš renkantis hostingą, patarčiau perskaityti mūsų straipsnį Geriausias Hostingas Lietuvoje.

Lietuvoje neginčijamai populiariausia galūnė yra .lt. Nebent planuojama prekiauti užsienyje, tada tinka ir .com, .co.uk…

Direktorijos kelias (Permalink)

Ši dalis nurodo kelią iki vidinio svetainės puslapio, straipsnio ar failo. Siūlyčiau naudoti kuo trumpesnę frazę, kad ji būtų lengvai įsimenama. Štai kaip atrodo ši dalis, pavaizduota paveikslėlyje:

Svarbi dalis – SEO tema, patalpinus raktažodį į permalink’ą, šis taps labiau susijęs su vartotojo paieška. Statistiškai geriau paieškoje yra rodomi trumpi ir konkretūs permalink’ai. Raktažodžių pridėliojimas dažnai atrodo kaip brukalas.

Pabaigai

Kaip ir dauguma interneto svetainių sudedamųjų dalių, URL yra sudėtingesnė nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tad pasidomėti bent jau pagrindais yra protingas žingsnis. Tada suprasite, ką darote ir nereikės perindeksuoti visos svetainės struktūros, kai suprasite klaidą.

Kas yra svetainės URL?

  1. Protokolas – HTTP arba HTTPS
  2. Domeno pavadinimas ir galūnė (TLD).
  3. Direktorijos kelias iki straipsnio, puslapio ar failo.

Interneto svetainės

Comments are disabled.