Grafinis dizainas yra vizualinio turinio planavimo ir kūrimo amatas, siekiant perduoti idėjas ir pranešimus. Grafinis dizainas yra visur, kur pažvelgsite – nuo reklaminių skydų iki grūdų dėžučių ir mobiliųjų programų. Įtraukdami skirtingus elementus ir principus, šie dizainai gali paveikti mūsų suvokimą ir emocijas. Grafinis dizainas taip pat žinomas kaip komunikacijos dizainas, o grafiniai dizaineriai iš esmės yra vizualūs komunikatoriai. Jie atgaivina vizualines koncepcijas, dažniausiai naudojant grafinio dizaino programinę įrangą, ir informuoja vartotojus arba įtraukia juos per tekstą, grafiką ir vaizdus. Grafinis dizainas yra vienas iš būdų, kaip įmonės užmezga ryšį su vartotojais. Dizainas gali būti naudojamas gaminiams reklamuoti ir parduoti, žinutei perteikti arba prekės ženklo tapatybei sukurti. Nors kai kurie grafiniai dizainai turi komercinį tikslą, grafinis dizainas taip pat gali būti meno išraiškos forma. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte apie grafinį dizainą, grafinio dizaino tipus ir skirtumus tarp grafinio ir UX dizaino.
Grafinio dizaino elementai ir principai:
Grafinio dizaino elementai ir principai apima liniją, spalvą, formą, erdvę, tekstūrą, tipografiją, mastelį, dominavimą ir apibrėžimą bei balansą. Kartu jie kuria vizualiai patrauklų darbą, perteikiantį žinią.
- Linija:
Linijų yra beveik kiekviename dizaine, nesvarbu, ar jos yra tiesios, lenktos, plonos, storos, punktyrinės, ilgos ar trumpos. Linijos jungia bet kuriuos du taškus ir yra naudingos dalijant erdvę, taip pat nukreipiant žiūrovo dėmesį tam tikra kryptimi.
- Spalva:
Spalva yra bene svarbiausias ir akivaizdžiausias dizaino elementas, nes jis gali iš karto sukurti įspūdį, jį pastebi visi, net ir neturintys dizaino žinių. Spalvos gali būti naudojamos fone arba kituose elementuose, pvz., linijose, formose ar tipografijoje. Spalvos kuria emocijas ir nuotaiką, pavyzdžiui, raudona gali simbolizuoti aistrą, o žalia – gamtą.
- Forma:
Forma, taip pat žinoma kaip figūra, yra linijų derinys. Formos gali būti apskritimai, kvadratai, stačiakampiai, trikampiai ar kitos abstrakčios figūros. Daugumoje dizainų yra bent viena forma. Panašiai kaip spalva, formos turi skirtingas asociacijas, pvz., apskritimas gali būti naudojamas vienybei pavaizduoti, o kvadratas gali būti struktūra. Formos spalva, stilius, fonas ir tekstūra gali turėti įtakos žiūrovo suvokimui.
- Erdvė:
Balta arba neigiama erdvė yra labai svarbi kuriant dizainą, nes ji pagerina skaitomumą žmogaus akiai. Geras dizainas tinkamai išnaudoja erdvę, kad kiti elementai galėtų kvėpuoti.
- Tekstūra:
Vis dažniau naudojamos tekstūros, pakeičiančios vienspalvius fonus. Tekstūros gali būti popierius, akmuo, betonas, plytos ir audinys. Jos gali būti subtilios arba akivaizdžios ir naudojamos saikingai arba gausiai. Tekstūros gali būti naudingos kuriant trimatį vaizdą.
- Tipografija:
Dirbdami su tekstu, grafikos dizaineriai turi atsižvelgti į santykį tarp to, kaip tekstas atrodo ir ką jis sako. Tipografija – tai menas tekstą išdėstyti įskaitomai ir patraukliai. Skirtingos nuotaikos ar emocijos gali būti išreikštos skirtingais tipais. Gera tipografija turėtų sukurti tvirtą vaizdinę hierarchiją, užtikrinti pusiausvyrą ir nustatyti tinkamą toną.
- Balansas:
Grafikos dizaineriai turi apsvarstyti, kaip paskirstomi dizaino elementai. Subalansuotas dizainas užtikrina stabilumą, o nesubalansuotas dizainas gali būti dinamiškas. Pusiausvyra pasiekiama formomis, spalvomis, tekstūromis, linijomis ir kitais elementais.
- Skalė:
Objektų, formų ir kitų elementų mastelis ir dydis gali padaryti tam tikras dizaino dalis dinamiškesnes. Skalė gali būti naudojama vizualinei hierarchijai sukurti. Naudodami mastelį, grafiniai dizaineriai gali sukurti pagrindinius taškus ir pabrėžti svarbias sritis.
- Dominavimas ir akcentavimas:
Dominavimas ir akcentas sukuria pagrindinį dizaino tašką. Tai padeda kurti dizainą ir gali nukreipti žiūrovą į kitas dizaino dalis.
- Harmonija:
Harmonija yra vienas iš pagrindinių grafinio dizaino tikslų. Gerame projekte kiekvienas elementas turi veikti kartu ir papildyti vienas kitą, tačiau jei viskas yra vienoda, dizainas gali tapti monotoniškas. Dizainas turi rasti puikią harmonijos ir kontrasto pusiausvyrą.
Grafinio dizaino tipai:
Grafinis dizainas yra visur aplink mus, o tai reiškia, kad yra daugybė grafinio dizaino sričių ir specializacijų. Kiekvienas grafinio dizaino tipas reikalauja tam tikrų įgūdžių ir technikų.
Vizualinio identiteto grafinis dizainas:
Vizualinio identiteto grafinis dizainas orientuojasi į vizualinius prekės ženklo elementus. Juo siekiama perteikti prekės ženklo tapatybę vaizdais, formomis ir spalvomis. Grafikos dizaineriai šioje srityje kuria elementus, pvz., logotipus, tipografiją, spalvų paletes ir vaizdų bibliotekas, kurios reprezentuoja prekės ženklą. Jie taip pat kuria vizualines prekės ženklo gaires, kad užtikrintų prekės ženklo nuoseklumą visais atvejais.
Marketingo ir reklamos grafinis dizainas:
Šio tipo dizainas naudojamas prekėms ar paslaugoms parduoti. Tai gali būti spausdinta reklama, pvz., plakatai, reklaminiai skydai, skrajutės, katalogai ir pakuotės, arba skaitmeninės reklamos, pvz., televizijos skelbimai, vaizdo įrašų skelbimai ar socialinės žiniasklaidos įrašai. Šioje srityje dirbantys grafikos dizaineriai kuria išteklius rinkodaros strategijoms ir kampanijoms. Jie kuria idėjas, tyrinėja vartotojų įpročius ir kuria dizainus, kalbančius tikslinei auditorijai. Šio tipo dizainas apima tvirtas žinias, kaip parduoti produktą ir kaip suvilioti vartotojus.
Interneto svetainės dizainas:
Interneto dizainas apima svetainių išvaizdos, išdėstymo, struktūros ir dizaino planavimą bei kūrimą. Jame dėmesys sutelkiamas į priekinius svetainės aspektus, įskaitant vartotojo patirtį. Interneto dizaineriai sujungia įvairius vaizdinius elementus, tokius kaip tekstas, nuotraukos, grafika ir vaizdo įrašai, kad sukurtų patrauklias ir patogias svetaines ir puslapius. Interneto dizainas yra glaudžiai susijęs su UX ir UI dizainu.
Leidinių grafinis dizainas:
Šis dizainas orientuotas į maketų kūrimą ir tipografijos bei meno kūrinių, įskaitant fotografiją, grafiką ir iliustracijas, parinkimą. Grafikos dizaineriai šioje srityje dirba su knygomis, laikraščiais, žurnalais ir katalogais. Jie turi suprasti spalvų valdymą, spausdinimą ir skaitmeninę leidybą.
Pakuotės grafinis dizainas:
Pakuotė ne tik apsaugo gaminius, bet ir yra svarbi rinkodaros priemonė. Šios srities grafikos dizaineriai kuria koncepcijas, maketus ir spausdinimui paruoštus failus. Pakuočių grafiniam dizainui reikia išmanyti spausdinimo procesus, taip pat pramoninį dizainą ir gamybą. Pakuotės grafiniai dizaineriai turi sekti tendencijas ir konkurentus, kad galėtų sukurti pakuotes, kurios išsiskiria vartotojams.
Judesio grafinis dizainas:
Judesio grafinis dizainas yra nauja grafinio dizaino specializacija. Iš esmės tokio tipo dizainas apima bet kokią judančią grafiką. Tai gali būti animacija, reklamjuostės, pavadinimų sekos, anonsai arba vaizdo žaidimai.
Aplinkos grafinis dizainas:
Aplinkos grafinis dizainas – tai daugiadisciplinė praktika, apjungianti grafinį, architektūrinį, interjero, kraštovaizdžio ir pramoninį dizainą. Šio tipo dizainas sujungia žmones su vietomis. Paprastai šie dizaineriai turi grafinio dizaino ir architektūros išsilavinimą. Jie turėtų būti susipažinę su pramoninio dizaino koncepcijomis ir architektūriniais planais. Jie gali dirbti su tokiais projektais kaip viešojo transporto navigacija, mažmeninės prekybos parduotuvių interjeras, iškabos ir biuro prekės ženklas.
Grafinio dizaino iliustracija:
Grafikai kuria originalius meno kūrinius derindami medijas ir technikas. Jie dažnai turi vaizduojamojo meno, animacijos ar architektūros išsilavinimą. Grafikos menininkai glaudžiai bendradarbiauja su rašytojais, redaktoriais, rinkodaros specialistais ir meno vadovais visų tipų grafinio dizaino srityje.
UX ir grafinio dizaino skirtumai:
Grafinis dizainas yra orientuotas į gaminio išvaizdą, o UX dizainas – į bendrą vartotojo patirtį dirbant su produktu. Šie du dizaino tipai turi daug bendrų elementų, tačiau tarp jų yra keletas svarbių skirtumų. Grafinio dizaino tikslas – sukurti vizualiai patrauklius gaminius, perteikiančius tam tikras žinutes ar informaciją. Grafikos dizaineriai daugiausia dėmesio skiria prekės ženklo kūrimui, tipografijai, išdėstymui ir bendriems dizaino kompozicijos principams. Jie dirba su įvairiomis medžiagomis, įskaitant reklamas, skrajutes, logotipus, pakuotes ir animacijas. Grafinis dizainas yra vienas iš UX dizaino komponentų, tačiau UX dizainas žiūri į bendrą produktą. Tikslas yra didinti vartotojų pasitenkinimą gerinant naudojimo patogumą, prieinamumą ir malonumą bendrauti su produktu. UX dizainas apima tyrimus, prototipų kūrimą ir testavimą. Grafikos dizaineriai ir UX dizaineriai glaudžiai bendradarbiauja, o kai kurios jų užduotys ir įgūdžiai sutampa. Kai kurie dizaineriai per visą savo karjerą keičia grafinį dizainą ir UX dizainą. Perkeliami įgūdžiai, įgyti iš grafinio dizaino, taip pat gali būti labai naudingi pereinant prie UX dizaino.